Wydzielina z pochwy – objawy, postępowanie i wskazania do lekarza

W wydzielinie z pochwy obecne są bakterie kwasu mlekowego, co powoduje jej lekko kwaśny odczyn, stanowiący ochronę przed miejscowymi infekcjami. Wydzieliną z pochwy (znaną też pod nazwą upławy białe) określa się trwające przez dłuższy czas, nadmierne wydzielanie. W okresie ciąży oraz krótko przed i po miesiączkowaniu wzmożone wydzielanie z pochwy jest zjawiskiem normalnym.

Objawy

Obserwując właściwości wydzieliny i objawy jej towarzyszące, można określić przyczyny jej powstawania: obfita biała wydzielina bez dodatkowych dolegliwości jest zwykle skutkiem zaburzeń hormonalnych przy ograniczonej czynności jajników. Pozbawiona zapachu lub zalatująca lekko drożdżami, biało-żółta wydzielina o granulkowatej strukturze, przy równoczesnym swędzeniu i pieczeniu w okolicy wejścia do pochwy oraz jej zaczerwienieniu bądź opuchnięciu, to typowe objawy zakażenia grzybem.

Jak postępować w przypadku pojawienia się wydzieliny z pochwy

Zanim przystąpimy do samoleczenia, należy upewnić się, zasięgając np. porady lekarza, z jakim rodzajem wydzieliny mamy do czynienia; konieczne jest również znalezienie przyczyny jej powstania. Dopiero teraz można podjąć próbę samoleczenia za pomocą opisanych niżej metod i środków.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Gdy zastosowane środki nie przynoszą zauważalnej poprawy po upływie trzech dni, wskazana jest konsultacja lekarska. Jeżeli dolegliwości występują w okresie ciąży, nie należy leczyć się samemu, lecz natychmiast udać się do lekarza, ponieważ występujące symptomy mogą mieć inną przyczynę. Wizyta u lekarza – w cl lu wykluczenia chorób towarzyszących -nie do uniknięcia, jeżeli objawom typowe| zakażenia grzybem towarzyszą: gorąc, dreszcze, bóle podbrzusza, bóle w trakcie dawania moczu lub mdłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.