Szum i brzęczenie w uszach – objawy, leczenie

Szum i brzęczenie w uszach to zdolność rejestrowania odgłosów dzwonienia, szumu lub świstu mimo nieistnienia ich zewnętrznego źródła. Odgłos słyszy się nieustannie lub z krótkimi przerwami i jest to dolegliwość męcząca i bardzo nieprzyjemna.

Objawy

Szum i brzęczenie w uszach są często pierwszymi objawami przytępienia słuchu. Przyczyn szumu i brzęczenia w uszach jest wiele: nagle osłabienie słuchu (towarzyszy mu szum w uszach), uszkodzenie ucha wewnętrznego w wyniku dużego obciążenia hałasem (głośne miejsce pracy, dyskoteka, walkman) lub urazy głowy. Dolegliwość ta może także pojawiać się na skutek stwardnienia tętnic (miażdżycy) i zaburzenia krążenia, schorzenia ucha wewnętrznego, nadciśnienia tętniczego, bolesnych zmian części szyjnej kręgosłupa lub stresu.

Jak leczyć szumy i brzęczenie w uszach?

W każdym przypadku lekarz powinien stwierdzić przyczynę dolegliwości. Zastosowane w porę leczenie przy użyciu środków pobudzających krążenie często prowadzi do ustąpienia choroby. Aparaty słuchowe umożliwiają lepsze rejestrowanie odgłosów dochodzących ze świata zewnętrznego. Poza tym chorzy mogą korzystać z tzw. zagłuszaczy -wyglądem zewnętrznym przypominają one aparat słuchowy, ich zadaniem jest jednak wytwarzanie dźwięków zagłuszających brzęczenie i szum w uszach. Gdy wszystkie środki zawiodły, nie pozostaje nic innego, jak zaakceptować tego rodzaju dolegliwość. Należy unikać stosowania środków chemiczno-syntetycznych, ze względu na niebezpieczeństwo uzależnienia się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.