Świąd odbytu to dolegliwość, na którą cierpi wiele osób, ale nikt nie mówi o tym chętnie. A tymczasem przyczyny – najczęściej błahe -można skutecznie usunąć.
Przyczyny
Często jest to jedynie lekkie podrażnienie skóry, które w połączeniu z powstawaniem potu w tej okolicy prowadzi do uciążliwego świądu.
Gdy mamy do czynienia z egzemą, okolica odbytu jest zaczerwieniona i opuchnięta, na skórze tworzą się wilgotne pęcherzyki, gruzełki, dochodzi do łuszczenia się skóry. Z pewnością najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego uczucia swędzenia i pieczenia w okolicy odbytu są żylaki odbytu (hemoroidy). Na dolegliwości hemoroidalne cierpi około 50-70% dorosłych.
Żylaki odbytu (hemoroidy) powstają na skutek powiększenia się żył oraz pojawienia się na nich, u ujścia odbytnicy, woreczkowatych i guzkowatych zmian. Umiejscawiają się one po wewnętrznej stronie jelita, często jednak w przypadku zaparć stolca są wypychane na zewnątrz. Powstawaniu hemoroidów, poza wrodzoną słabością tkanki łącznej, sprzyjają: zaparcia stolca, okres ciąży, siedzący i nieregularny tryb życia, nadwaga. Żylaki odbytu są w zasadzie dolegliwością niegroźną. Zazwyczaj dają o sobie znać nie tylko poprzez swędzenie; często towarzyszą im krwawienia, uczucie obecności ciała obcego, przejściowe bóle podczas wypróżnienia lub przebywania w pozycji siedzącej, a czasem bóle ciągłe.
Jak leczyć świąd odbytu?
Niektóre przyczyny tej dolegliwości można łatwo wyeliminować. Zapobiegawczo działa noszenie luźnej, przyjemnej dla ciała i przepuszczającej powietrze bielizny. Gdy przyczyną są hemoroidy, należy zmienić sposób odżywiania: dieta bogata w ciała balastowe w naturalny sposób wspomaga proces trawienia i powoduje rozluźnienie stolca. Zaleca się też pozbycie się ewentualnej nadwagi, zapewnienie organizmowi wystarczającej ilości płynów oraz aktywność ruchową. Kiedy należy udać się do lekarza Gdy często pojawia się krwawy stolec, przyczynę tego powinien wyjaśnić lekarz.
Leczenie bez zastosowania leków
- Należy unikać środków spożywczych
i używek wywołujących podrażnienie błony śluzowej, takich jak kawa, czarna herbata, coca-cola, ostre przyprawy, alkohol, nikotyna, owoce cytrusowe. - Należy używać miękkiego papieru toaletowego. W czasach ekologicznego myślenia pamiętajmy, że papier toaletowy z makulatury zawiera składniki, które mogą wywoływać podrażnienia. Można je złagodzić używając nawilżonych chusteczek higienicznych (nasączonych rumiankiem).
- Osoby, które intensywniej się pocą, po wyleczeniu stanu zapalnego w tej okolicy mogą używać talku, by w ten sposób zapobiegać dalszym podrażnieniom.
- Nasiadówki (str. 208) z dodatkiem rumianku, oczaru, otrąb, skrzypu lub kory dębowej łagodzą świąd i stany zapalne. Najprostsze i najbezpieczniejsze jest stosowanie gotowych ekstraktów roślinnych (do nabycia w aptece).
- W przypadku występowania hemoroidów możliwe jest instrumentalne rozszerzenie zwieracza odbytu. Zapewnia to swobodniejszy odpływ krwi oraz likwiduje przekrwienie bierne hemoroidów. Kompetentnej porady w tym zakresie udzieli nam także farmaceuta. Gdy hemoroidy są w stanie
Leczenie z zastosowaniem leków
W leczeniu hemoroidów pomocne są maści i czopki do stosowania miejscowego, przynoszące ulgę w przypadku świądu, bólu, uczuciu obecności ciała obcego, przy opuchnięciach splotów żylnych i stanach zapalnych. Maści wprowadza się do jelita bezpośrednio z przystosowanej do tego celu tubki. Tampony dood-bytnicze, stosowane w ostatnim czasie zamiast czopków, mają tę zaletę, że umieszcza się je dokładnie w miejscu, gdzie ich działanie jest najbardziej pożądane. Środki o przeznaczeniu antyhemoroidalnym są najczęściej połączeniem miejscowych środków przeciwbólowych, ściągających i środków o działaniu dezynfekującym. W zależności od dolegliwości dominującej należy odpowiednio