Świąd – objawy, przyczyny, leczenie i wskazania do lekarza

Przyczyny

Wiele jest objawów świądu, różne też mogą być jego przyczyny. Do najczęstszych zalicza się infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze, zakażenie pasożytnicze, ukąszenia owadów, choroby skóry (świerzbiączka ogniskowa) lub też coraz częściej dające o sobie znać alergie. Również chorobom wewnętrznym (choroby wątroby, zaburzenia krążeniowe) może towarzyszyć uciążliwy świąd skóry. Dolegliwością często przemilczaną jest świąd odbytu.

Objawy

Swędzące partie skóry są zwykle zaczerwienione i rozgrzane, a na ich powierzchni powstają białawe lub czerwone pęcherzyki. Świąd nasila się i może stać się nie do wytrzymania, szczególnie nocą pod wpływem ciepłej pościeli.

Jak leczyć świąd?

Ponieważ świąd jest objawem towarzyszącym zarówno chorobom skóry, jak i chorobom wewnętrznym, przed przystąpieniem do leczenia powinniśmy znaleźć jego przyczynę. W tym celu należy z pewnością zwrócić się do lekarza. Oprócz porad zawartych w tym rozdziale, pomocne wskazówki znajdują się również pod hasłami: choroby skóry , świerzbiączka ogniskowa , wirusowe zapalenie skóry , łuszczyca .

Jak zapobiegać świądowi?

Sucha skóra może sama wywoływać bądź powodować nasilenie swędzenia. Dlatego starajmy się, aby nasza skóra zawsze zachowywała naturalną dla niej wilgotność i natłuszczenie. Przyjrzyjmy się naszej higienie osobistej: jak myjemy się, bierzemy natrysk i kąpiemy? Im dłużej myjemy lub kąpiemy naszą skórę, tym bardziej ją wysuszamy. Jeżeli mamy suchą skórę, zamiast mydła powinniśmy używać syntetycznych kostek do mycia, a po umyciu nawilżać i natłuszczać skórę, używając specjalnych emulsji lub dodatków do kąpieli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.