Rak jajnika w statystykach, anatomia i fizjologia jajników, objawy raka jajnika
Statystyki
Jedna kobieta na 55 zachoruje na raka jajnika w swoim życiu
Zgodnie z danymi Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego szacuje się, że zachorowania na raka jajnika wynoszą ok. 24.000 przypadków rocznie
Rak jajnika stanowi 4% wszystkich nowotworów złośliwych, które występują u kobiet
Rak jajnika jest 5-tym nowotworem pod względem liczby nowych przypadków rejestrowanych u kobiet chorych na nowotwory (pomijając raka skóry)
Największe zachorowanie na raka jajnika zaobserwowano u kobiet w 61 roku życia
U ponad 70% kobiet rak jajnika będzie rozpoznany dopiero wtedy, gdy choroba będzie już obejmowała jamę brzuszną. Główna przyczyna to brak wczesnych objawów choroby, a jeśli jakieś dolegliwości się pojawiają, to nie różnią się od innych powszechnych objawów brzusznych
76% chorych na raka jajnika żyje ponad rok od chwili rozpoznania tej choroby, a połowa dłużej niż 5 lat
93% chorych na raka jajnika przeżywa 5 lat, kiedy rak jajnika jest rozpoznany i leczony przed rozsiewem do jamy brzusznej. Niestety tylko 1/4 wszystkich przypadków raka jajnika jest rozpoznawana we wczesnym stadium choroby
Zgodnie z danymi pochodzącymi z Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego ok. 14.000 chorych umrze z powodu raka jajnika w ciągu roku
Powyższe informacje dotyczące epidemiologii raka jajnika pochodzą z danych Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego
Anatomia i fizjologia jajników
Jajniki stanowią tylko część narządu rodnego. Oprócz jajników w jego skład wchodzą: jajowody, macica i pochwa. Jajniki to dwa małe narządy leżące po obu stronach macicy. Są one zlokalizowane głęboko w miednicy ograniczonej przez kości. Jajniki mają wielkość orzecha włoskiego, 1,5-2 cm długości i ok. 1,5 cm szerokości u kobiet przed przekwitaniem, po przekwitaniu stają się mniejsze.
Jajniki pełnią dwie zasadnicze funkcje w organizmie kobiety:
- Produkują komórki jajowe, które są uwalniane w trakcie cyklu miesięcznego. Komórka jajowa przedostaje się do jajowodu, gdzie może zostać zapłodniona przez plemniki, a następnie do macicy. Zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w błonie śluzowej wyścielającej macicę i rozwija się w płód. Nie zapłodniona komórka jajowa zostaje uwolniona do jamy macicy i w 14 dni później rozpoczyna się miesiączka.
- Jajniki produkują estrogen i progesteron. Hormony te są istotne, gdyż pomagają w rozwoju gruczołów piersiowych oraz cech charakterystycznych dla organizmu kobiety. Mają także wpływ na cykl miesięczny.
Położenie jajników i innych części narządu rodnego w miednicy ma szczególne znaczenie w ciąży. Taka lokalizacja chroni płód przed uszkodzeniem w trakcie wypadków lub innych zranień ciała matki. Jednakże stanowić może ona również problem w wykryciu raka jajnika – taki rak może być trudny do rozpoznania, dopóki nie rozprzestrzeni się poza jajniki.
Jak objawia się rak jajnika?
We wczesnym stadium raka jajnika pacjentki nie skarżą się na żadne dolegliwości i objawy. W późniejszym przebiegu choroby pojawiają się następujące dolegliwości:
- Uczucie powiększenia obwodu brzucha
- Niewyraźne bóle brzucha
- Objawy ze strony przewodu pokarmowego jak zaparcia, utrata apetytu, nudności lub wymioty, zatrzymanie wiatrów
- Utrata masy ciała lub jej wzrost
- Częste oddawanie moczu
- Osłabienie
- Nieregularne miesiączkowanie lub krwawienia z dróg rodnych
Wiele z tych objawów lub dolegliwości może się objawić w przebiegu innych chorób, czyli nie są specyficzne dla raka jajnika. Jednak jeżeli skarżysz się regularnie na te dolegliwości, powinnaś odwiedzić swojego lekarza.