Łysienie jest obok zaburzeń erekcji kolejną bolączką mężczyzn, zwykle pojawiającym się około 40 roku życia. Propecia jest preparatem stosowanym wyłącznie u mężczyzn do leczenia łysienia typu męskiego (androgennego). Zwiększa ona wzrost włosów i sprawia, że ich dalsza utrata jest ograniczona.
Finasteryd – substancja czynna Propecii, wykazuje się swoistą inhibicją kompetencyjną 5a-reduktazy typu II. Zahamowanie aktywności tego enzymu hamuje transformację testosteronu do dihydrotestosteronu. Skutkiem jest zmniejszenie stężenia DHT w surowicy krwi oraz tkankach. Finasteryd powodował zwiększenie stężenia krążącego testosteronu o około 10-15%. Finasteryd powoduje obniżenie stężenia w ciągu 24 godzin od jego podania. Mieszki włosowe zawierają 5a-reduktazę typu II. Mężczyźni, którzy łysieją z zachowaniem androgennego typu łysienia – łysienia na czubku głowy oraz powstawanie zakoli, tzw, wysokie czoło mają mniejsze mieszki włosowe i podwyższone stężenie DHT. Podawanie finasterydu zmniejsza stężenie DHT w skórze głowy i zatrzymuje proces, przez który mieszki włosowe głowy ulegają miniaturyzacji, dzięki czemu łysienie jest hamowane, a w miejscach pojawienia się łysiny na powrót odrastają włosy.
Substancją czynną preparatu leczniczego Propecia jest finasteryd – inhibitor kompetencyjny 5a-reduktazy typu II.
Dawkowanie preparatu może być ustalane indywidualnie, zaleca się zażywanie jednej tabletki 1 mg co 24 godziny. Lek ten można przyjmować niezależnie od posiłków. Propecia w żadnych przypadku nie może być stosowana u kobiet i dzieci. W celu zwiększenia wzrostu włosów oraz aby zapobiec ich dalszej utracie, trzeba zażywać lek codziennie, przez okres co najmniej 3 miesięcy. Zanik efektu działania Propecii po odstawieniu obserwuje się dopiero po 12 miesiącach. Stosowanie leku u chorych z niewydolnością nerek nie wymaga dostosowywania jego dawki.
Kuracja preparatem Propecia wspomaga zatrzymanie utraty włosów oraz ich odrastanie w miejscach, gdzie nastąpiło łysienie. Dzięki temu włosy stają się gęstsze, a plamy łysienia zanikają.
Działania uboczne związane są często z czynnościami seksualnymi, u 1,8% mężczyzn obserwowano zmniejszone popędu seksualnego, zaburzenia erekcji występowały u 1,3%, a zaburzenia wytrysku u 1.2%, natomiast 0,8% pacjentów stosujących preparat podawało zmniejszona objętość ejakulatu. Podane działania niepożądane ustępowały w większości przypadków przy dalszej kontynuacji leczenia. Chociaż Propecia nie jest przeznaczona do stosowania u kobiet, to może ona wywoływać wady wrodzone, jeśli ciężarna kobieta jest narażona na kontakt z nią. Z tego względu kobiety ciężarne lub zamierzające w najbliższym czasie zajść w ciążę nie powinny dotykać preparatu. Substancja czynna zawarta w Propecii może przenikać przez skórę, w razie kontaktu z tym lekiem należy przemyć skórę wodą z mydłem.