Dzieciom, które ukończyły już piąty rok życia, zdarza się, przeważnie nocą, ale i w ciągu dnia, że nie są w stanie utrzymać moczu.
Przyczyny
Przyczyną takiego stanu może być zapalenie pęcherza bądź też nieprawidłowy rozwój nerek lub pęcherza. Szukając przyczyny tej dolegliwości, nie należy jednak pomijać czynników psychicznych, takich jak zaburzenia rytmu dnia, strach czy napięcie. W przypadku dzieci bardzo duże znaczenie ma uregulowany rozkład dnia: powtarzające się codzienne rytuały, przy wstawaniu, podczas posiłków, jak również podczas kładzenia się spać, dodają dzieciom pewności i stanowią punkty orientacyjne w czasie. Program treningowy dostosowany do rozkładu dnia dziecka może pomóc w rozwiązaniu problemów wynikających z tego rodzaju dolegliwości.
Jak postępować w przypadku moczenia nocnego u dzieci?
Przede wszystkim pediatra powinien stwierdzić, czy przyczyna moczenia nocnego ma charakter organiczny i czy należy zastosować odpowiednie leczenie. Moczenie nocne, które ma podłoże psychiczne, jest wprawdzie dla rodziców uciążliwe, ale nie jest to dramat rodzinny. Najlepsza pomoc, jaką możemy zaoferować naszemu dziecku, to wyrozumiałość. Poświęcajmy mu więcej czasu, wspierajmy je, unikajmy wybuchów i kar; uważajmy, by temat „zmoczonych spodni” nie stał się dominującym w naszej rodzinie. Jeżeli przyczyna dolegliwości ma charakter złożony, konieczna może okazać się wizyta w poradni psychoterapeutycznej.