Kaszel to bardzo ważny odruch samoobronny: śluz, kurz i ciała obce, które wtargnęły do naszych dróg oddechowych, zostają usunięte w wyniku silnych „wstrząsów” wywoływanych przez kaszel.
Przyczyny
Najczęstszą przyczyną kaszlu jest wirusowe lub bakteryjne zapalenie oskrzeli (bronchitis), towarzyszące zwykle przeziębieniom, a rozpoczynające się gorączką, katarem, bólami mięśni i osłabieniem.
Początkowo zwykle suchy kaszel, będący jednym z objawów przeziębienia, po upływie 1-2 dni przechodzi w lepką, ciągnącą się i śluzowatą plwocinę i wkrótce zanika. O chronicznym zapaleniu oskrzeli mówimy wówczas, gdy kaszel z odkrztuszaniem plwociny pojawia się w dwóch kolejnych latach przez trzy miesiące w każdym roku. Czasami kaszel ma podłoże alergiczne. Poza tym mogą go wywoływać ciała pobudzające, unoszące się w powietrzu, choroby płuc lub działania uboczne leków.
Jak leczyć kaszel?
W pierwszych dniach przeziębienia/zapalenia oskrzeli należy skoncentrować się na męczącym bodźcu kaszlowym. Gdy kaszel staje się „produktywny”, leczenie powinno pobudzać wydzielanie i odkrztuszanie śluzu. Dopiero następnym krokiem może być przyjmowanie przed snem (z myślą o niezakłóconym wypoczynku) leków tłumiących kaszel. Nie zaleca się stosowania tych środków w ciągu dnia, gdyż nie jest wówczas możliwe odkrztuszanie gromadzącego się śluzu. Efekt wykrztuśny oraz złagodzenie bolesnych objawów zapalenia oskrzeli przynosi regularne nawilżanie błon śluzowych i wygrzewanie klatki piersiowej
Kiedy należy udać się do lekarza?
Gdy kaszel, mimo zastosowanego samoleczenia, utrzymuje się dłużej niż tydzień, należy udać się do lekarza. Dotyczy to również kaszlu bardzo intensywnego, któremu towarzyszą gorączka, bóle klatki piersiowej oraz nudności. U niemowląt i małych dzieci przyczynę kaszlu powinien zawsze stwierdzić lekarz.