MUIRA-PUAMA – drzewo potencji
Ptychopetalum olacoides – brzmi imponująca botaniczna nazwa rośliny, która rośnie w Brazylii, w dorzeczu Amazonki, a w południowoamerykańskiej medycynie ludowej jest od dawna znana jako afrodyzjak i tonik seksualny do wspierania męskości i leczenia impotencji.
Chemicy znaleźli dużo wolnych kwasów tłuszczowych, olejów i roślinnych steroli jak beta-sitosterol i alkaloid „muira-puamin”, co nie oznacza nic innego jak to, że do tej pory nie można było wydzielić podobnej molekuły z innych roślin.
Pierwsi europejczycy szukający przygód i podróżujący w Amazonii byli pod takim wrażeniem działania muira, zwanej też drzewem potencji, że zabrali trochę tego do domu. Opowiadali, że tubylcy stosowali to jako napój przed dobieraniem się w pary …
W oparciu o długie używanie w Anglii muira, czasami czyta się również mara puama, jest nadal wymieniana w brytyjskim „Herbal Pharmacopoeia” – książce z roślinami leczniczymi – jako środek na problemy z impotencją.
Wysoka efektywność
„Herbal Pharmacopoeia” zaleca muira-puama przy leczeniu zaburzeń impotencji.
„American Journal of Natural Medicine” pisze w listopadzie 1994r. : „Tymczasowe badania pokazują, że muira (drzewo potencji) mogłaby być jednym z najlepszych środków pochodzenia roślinnego do stosowania przy zaburzeniach erekcji i przy brakującym popędzie płciowym. Ta krzewiasta roślina pochodzi z Brazylii i w Południowej Ameryce od dłuższego czasu jest jednym z tradycyjnych afrodyzjaków i środkiem stymulującym nerwy. Nowe studia wykazały, że jest tolerowana przez organizm i skuteczna przy wytwarzaniu stanu libido ( podniecenie płciowe) oraz erekcji u zainteresowanych. W instytucie badań naukowych nad seksualnością w Paryżu – kierownik instytutu dr Jaques Waynberg jest jednym z bardziej renomowanych badaczy w tej dziedzinie – przeprowadzono studia z 262 zainteresowanymi, którzy narzekali na brak pożądania płciowego i osłabienie erekcji. Muira tylko w ciągu 2 tygodni spowodowała, że 62% tych, którzy narzekali na brak popędu i 51 % tych , którzy skarżyli się na słabość erekcji, odczuli wyraźną poprawę. Te rezultaty są bardzo obiecujące i wskazują na to, że muira przynosi lepsze rezultaty niż dużo słynniejsza yohimbe z częstymi skutkami ubocznymi.
Biochemiczne mechanizmy działania muira-puama nie są do dzisiaj znane. Wspomniany wynik studiów wskazuje, że działa ona raczej regulująco na gospodarkę testosteronową podnosząc poziom podniecenia płciowego. Wydaje się, że wpływ na przemianę tlenku azotu nie jest tak wyraźny – osłabienie erekcji w czystej postaci.
Najpierw należy zauważyć, że studia trwały względnie krótko. Doświadczenie pokazuje, że środki roślinne, jeżeli mają tak niewielkie skutki uboczne jak muira, rozwijają raczej powoli swoje pozytywne działanie. Odwrotnie – uważa się, że jeżeli środki roślinne powodują natychmiastowe działanie, to przynoszą bogate skutki uboczne. Ma to o tyle znaczenie, że należy preferować długotrwały pozytywny rozwój bez skutków ubocznych a nie krótkotrwałą eksplozję. Muira przy dłuższym okresie obserwacji osiągnęłaby bardzo prawdopodobnie jeszcze znacznie lepsze wyniki.
Wyraźna witalizacja i wzmocnienie popędu płciowego
Najnowsze badania potwierdziły w pełni tradycyjne dziedziny zastosowania.
Dr Jacques Waynberg – instytut badań seksualnych w Paryżu – leczył 262 mężczyzn ze zmniejszonym popędem seksualnym i zaburzeniami erekcji ekstraktem muira . Już po 2 tygodniach 51 % dotkniętych zaburzeniami erekcji informowało o wyraźnej poprawie. 62% tych, którzy skarżyli się z powodu słabego popędu płciowego, mówiło o wyraźnym efekcie dynamizującym.
Drugie studia Waynberga obejmowały 100 uczestników cierpiących na impotencję, utratę popędu płciowego i z powodu problemów seksualnych na skutek ogólnego osłabienia, wyczerpania, niemocy lub wątłości. Po przeprowadzonym leczeniu u 66% uczestników można było stwierdzić zwiększoną częstotliwość stosunków płciowych. Z 46 uczestników, którzy narzekali na brak popędu płciowego 70% powiedziało, że ich libido znacznie się poprawiło. 55% powiedziało, że mogą teraz utrzymać erekcję na stałym poziomie podczas stosunku. Inne korzyści, które rzucały się w oczy to zmniejszenie wyczerpania, poprawa snu i częsta erekcja poranna. Muira puama była tym skuteczniejsza im mniej stwierdzono problemów psychosomatycznych. U 26 uczestników, którzy zostali zdiagnozowani z „osłabieniem seksualnym” bez rozpoznawalnych psychosomatycznych problemów, muira zlikwidowała osłabienie u wszystkich uczestników (100%), brak popędu płciowego u 85% i zaburzenia erekcji w 90% przypadków.