Gorączka – przyczyny i wskazania do lekarza

Gorączką nazywamy przejściowe podwyższenie temperatury ciała, będące wynikiem zmienionej termoregulacji organizmu.

Przyczyny

Gorączkę wywołuje najczęściej infekcja bakteryjna lub wirusowa: organizm stara się własnymi siłami obronić przed chorobą, niejako bardziej się wysilając, czego zewnętrznym objawem jest gorączkowanie. Gorączka jest więc bardzo ważnym czynnikiem procesu zdrowienia i należy zwalczać ją jedynie wówczas, gdy ogólne samopoczucie chorego jest złe (np. intensywne bóle głowy) lub gdy bardzo wysoka gorączka stanowi zagrożenie dla organizmu.

Jak postępować w przypadku wystąpienia gorączki?

Pierwsza czynność, jaką należy wykonać, to zmierzenie temperatury ciała. W miarę możliwości mierzymy temperaturę zawsze w odbytnicy, gdyż metoda ta jest dokładniejsza niż pomiar temperatury pod pachą.

Idealnym instrumentem do pomiaru ciepłoty ciała jest termometr palczasty (do nabycia w aptece) -łatwy w obsłudze, nie ulega uszkodzeniu, nie rozpryskuje się – a tym samym nie stwarza zagrożenia dla użytkownika. Temperaturę mierzymy kilka razy dziennie przez parę dni -już sam wynik pomiaru pozwala na stwierdzenie przyczyny jej wystąpienia.

Co to jest gorączka?

Bardzo wysoka gorączka około 41 °C
Utrzymująca się przez dłuższy czas bardzo wysoka gorączka stanowi zagrożenie dla życia. Umiarkowany stan gorączkowy staje się groźny dopiero wtedy, gdy trwa przez dłuższy czas.

Gorączka w pierwszych dniach infekcji (1-4 dni) może przyśpieszyć przezwyciężenie choroby, a więc powrót do zdrowia będzie szybszy. Sprawdzonym środkiem jest przeprowadzenie w tym czasie gorącej kąpieli lub leczenia napotnego (przeziębienie). W niektórych przypadkach temperatura podnosi się na kilka dni, a następnie powraca do normy. Brak apetytu towarzyszący gorączce nie jest zjawiskiem niebezpiecznym. Należy natomiast pamiętać o piciu dostatecznej ilości płynów.

Odczuwając dolegliwości związane z rozpoczynającą się infekcją, należy zrezygnować z wszelkiej aktywności fizycznej, gdyż powoduje ona zbyt duże obciążenie organizmu. Gdy choroba, której towarzyszy gorączka, zbliża się do punktu przełomowego lub gdy trwa już dłuższy czas, zalecane jest chłodzenie organizmu od zewnątrz. Służy temu obmywanie ciała zimną wodą lub noszenie lekkiej odzieży.

Jeżeli te metody nie okażą się wystarczające i gorączka nadal wzrasta, można sięgnąć po leki obniżające temperaturę.

Kiedy należy udać się do lekarza

Należy niezwłocznie wezwać lekarza, jeżeli temperatura ciała wzrośnie nagle ponad 39 °C, jeżeli umiarkowana gorączka (od 38 °C) utrzymuje się dłużej niż trzy dni, gdy stany gorączkowe ciągle powracają lub gdy zauważamy inne objawy chorobowe!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.