Przyczyny
Przyczyną chrypki jest wirusowe zapalenie krtani i strun głosowych. Zwykle towarzyszy ona przeziębieniu , suchemu kaszlowi lub zapaleniu zatok przynosowych. Powodują ją także alergie, zbyt suche powietrze w pomieszczeniach, nadmierne przeciążenie strun głosowych, niedostateczna ilość przyjmowanych płynów lub regularne (związane z wykonywanym zawodem) wdychanie ciał drażniących.
Objawy
Przy zapaleniu błony śluzowej krtani (nieżytu krtani) odczuwamy drapanie w gardle lub potrzebę ciągłego chrząkania. Następuje zwiększona produkcja śluzu. Gdy zakłócone zostało właściwe funkcjonowanie strun głosowych i nie mogą się one całkowicie zamknąć, mówiąc wydajemy z siebie chrypiące skrzeczenie. W najgorszym razie dochodzi do czasowej utraty głosu; możemy mówić jedynie szeptem. Chrypka z reguły ustępuje samoistnie, po wyleczeniu przeziębienia. Jeśli utrzymuje się nadal, może to doprowadzić do zgrubienia strun głosowych (polipy strun głosowych). Chroniczne nadwerężanie strun głosowych w trakcie mówienia lub śpiewu wywołuje zmiany zwane „guzkiem śpiewaczym”.
Jak leczyć chrypkę?
Z chwilą pojawienia się chrypki uciekamy się do takich domowych metod, jak płukanie gardła, picie dużej ilości płynów czy wygrzewanie gardła. Jednak najważniejsze jest oszczędzanie gardła. W tym czasie należy całkowicie zrezygnować z papierosów, alkoholu i ostrych przypraw. Starajmy się nie przebywać w zakurzonych i zadymionych pomieszczeniach.