Brak łaknienia – przyczyny, postępowanie i wskazania do lekarza

Przyczyny

Przyczyny braku łaknienia mogą być różne. Stres fizyczny i psychiczny wywołany dzisiejszym wyniszczającym trybem życia to główne przyczyny tej dolegliwości. Organizm nie jest w stanie niczego przyjąć. Również ciągnące się, nie rozwiązane problemy, samotność, rozmaite troski i obawy często pozbawiają nas apetytu.

Dzieci i osoby starsze nie nazywają po imieniu tego rodzaju trudności, ale zaobserwowany u nich brak chęci do jedzenia jest ważnym symptomem informującym o zaistnieniu problemu. Przyczyna tej dolegliwości ma często charakter organiczny, np. niedobór kwasów żołądkowych, zapalenie błony śluzowej żołądka, pęcherzyka żółciowego, trzustki oraz infekcje, którym towarzyszy gorączka i biegunka.

Ponadto zażywanie leków, złe nawyki w sposobie odżywiania w połączeniu z nadużywaniem nikotyny i alkoholu także osłabiają apetyt. Wymienione przyczyny mogą na dłuższą metę doprowadzić do niedoboru witamin, minerałów i substancji odżywczych w organizmie.

Jak postępować w wypadku braku łaknienia?

Przede wszystkim należy spróbować znaleźć przyczynę dolegliwości. Dopiero gdy zostaną rozwiązane problemy psychiczne, zauważymy powrót normalnego apetytu. Zastanówmy się nad naszym trybem życia: czy naprawdę każdy stres jest nie do uniknięcia?

Kiedy należy udać się do lekarza?

Porady lekarskiej należy zasięgnąć wówczas, gdy brak łaknienia utrzymuje się dłużej niż trzy dni, gdy daje się zauważyć wyraźny ubytek masy ciała, szczególnie u dzieci i młodzieży (chudnięcie!) lub gdy odczuwamy wstręt do spożywania określonych potraw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.