Około 80% kobiet i 50% mężczyzn cierpi na przejściowe bóle głowy, a 5-10% ludzi żyje z nieustającym bólem.
Przyczyny
Ponieważ ból głowy nie jest chorobą, a jedynie symptomem, jego przyczyny mogą być bardzo różne, począwszy od zmęczenia, głodu, wrażliwości na zmiany pogodowe, niskiego ciśnienia tętniczego, a kończąc na wadach wzroku. Bóle głowy towarzyszą także innym chorobom organicznym, przeziębieniom, bólom zębów; mogą je również wywoływać nadwerężenie mięśni lub zaburzenia naczyniowe. Czasem „pęka nam głowa”, ponieważ jesteśmy po prostu zbyt obciążeni pracą lub konfliktami w życiu osobistym. Często przyczyny bóli nie daje się ustalić.
Objawy
Medycyna wyróżnia różne formy bólu głowy: ból głowy napięciowy, postrzegany jako tępy ucisk z zewnątrz, oraz migrenę, która przejawia się nagłym atakiem bardzo silnego bólu. Migrenie towarzyszą nudności, mdłości i wzmożona wrażliwość na światło. Bóle migrenowe zlokalizowane są zwykle z boku głowy i utrzymują się od 4 do 72 godzin. Osoby cierpiące na migrenę krótko przed wystąpieniem ataku dostrzegają tzw. „aurę”: zaburzenia wzroku, mrowienie lub bezwład w rękach i nogach.
Jak leczyć bóle głowy i migrenę?
Jeżeli znamy przyczynę bólu głowy (np. kac, przeziębienie lub wrażliwość na zmianę pogody), możemy zastosować samoleczenie. Dolegliwości powinny wówczas ustąpić w ciągu 2-3 dni. Osoby skarżące się na bóle głowy powinny również wziąć pod uwagę przyczyny psychosomatyczne i zastanowić się nad ewentualną zmianą sposobu życia. Zdrowy tryb życia, odpowiednia dawka snu oraz wypoczynek często w zupełności wystarczają. Uprawiajmy sport, spacerujmy. Zrezygnujmy z palenia papierosów, nie nadużywajmy alkoholu. Stwierdzono, że u osób ze skłonnością do migreny częstotliwość ataków wzrasta po spożyciu czekolady, sera lub czerwonego wina.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Jeżeli bóle głowy pojawiają się często i utrzymują dłużej niż trzy dni lub też nagle stają się bardzo intensywne i towarzyszą im nudności, gorączka lub sztywność karku, należy zwrócić się do lekarza.