Bardzo wiele osób cierpi na dolegliwości związane z zaburzeniami snu. Ich przyczynami są czynniki natury psychicznej: depresje, strach, uniemożliwiające zaśnięcie zdenerwowanie lub kłopoty, a także fizycznej: przemęczenie, świąd , bóle , duszności, bodziec kaszlowy oraz częste parcie na pęcherz . Musimy także pamiętać o tzw. przyczynach przez nas zawinionych: zbyt obfity posiłek przed snem, nikotyna, kawa, alkohol, przyjmowanie leków (wiele środków przeciwbólowych i przeciwgrypowych zawiera kofeinę), zbyt twarde lub zbyt miękkie łóżko oraz niewygodna piżama często pozbawiają nas zasłużonego snu.
W medycynie wyróżnia się dolegliwości związane z zasypianiem oraz zaburzenia w przesypianiu. Wiele osób budzi się nagle w trakcie koszmarnego snu i nie może już zasnąć. Kto nie może usnąć, ten uskarża się na zmęczenie. Zaburzenia snu utrzymujące się przez dłuższy czas obniżają wydajność; osoba niewyspana jest bardziej pobudliwa. Jako kierowca może stanowić zagrożenie dla siebie i innych, gdyż ma ograniczoną zdolność reagowania.
Jak leczyć zaburzenia snu
Najprostszym sposobem wydaje się sięgnięcie po tabletki nasenne. Ale czy jest to konieczne? Stosując proste środki możemy sami, bez włączania chemii, spowodować, że sen ureguluje się i rano obudzimy się wypoczęci. Przede wszystkim przyjrzyjmy się naszym przyzwyczajeniom. Może wystarczającym środkiem okaże się zmiana rozkładu dnia lub zmiana otoczenia? W ciągu dnia zażywajmy dużo ruchu: spacery, taniec, jazda na rowerze, pływanie oraz wszelki ruch na świeżym powietrzu przyczynia się do rozluźnienia mięśni. Zrezygnujmy jednak ze sportu późnym wieczorem; aktywność fizyczna pobudza układ krążenia, co w konsekwencji może spowodować wielogodzinną bezsenność. Przyjrzyjmy się naszemu łóżku: czy materace są jeszcze w porządku? Czy pod pościelą nie jest nam za gorąco lub za zimno, czy nie jest ona zbyt ciężka lub za lekka, a może nieprzyjemna w dotyku? Nawet drobna zmiana pod tym względem może przynieść pożądany efekt.
Kiedy należy udać się do lekarza
Stosując sporadycznie leki roślinne nie powinniśmy mieć powodów do obaw. Gdy zaburzenia snu trwają bez przerwy dłużej niż tydzień lub gdy powtarzają się co pewien czas bez widocznej przyczyny, należy zwrócić się do lekarza, który stwierdzi, czy powodem dolegliwości nie jest jakaś choroba organiczna.