Dzieci, które szybciej przybierały na wadze w czasie pierwszych czterech miesięcy życia, miały zwiększone ryzyko otyłości w przyszłości. Wnioski z ostatnich badań brzmią następująco: Przyrost wagi dzieci w przeciągu pierwszych 4 miesięcy jest związany z nadwagą 7 lat później. Pierwsze cztery miesiące mogą być krytycznym okresem w rozwoju otyłości dziecięcej. Otyłość w dzieciństwie może prowadzić do otyłości w wieku dorosłym oraz związanych z nią chorób.
Jakie badania przeprowadzono?
W badaniu wzięło udział ponad 19 000 dzieci będące pod opieką 12 ośrodków medycznych przez okres pierwszego roku a następnie w wieku 7 lat. Okazało się, że każdy dodatkowy funt (około pół kg) nadmiernego przyrostu w czasie pierwszych 4 miesięcy życia oznaczał, że dziecko będzie miało o 30% wyższe ryzyko nadwagi w wieku lat siedmiu. Jednocześnie nie ma związku z wagą urodzeniową ani średnią wagą w wieku 12 miesięcy.
Dla przykładu dziecko, które przybrało 7 funtów (ok. 3,5 kg) przez swoje pierwsze 4 miesiące miało o 30% zwiększone ryzyko nadwagi niż dziecko, które urosło o 6 funtów (ok. 3 kg). Przyrost wagi wahał się między 4 a 10 funtów. Okres pierwszych 4 miesięcy ma kluczowe znaczenie dla przyszłej wagi, ponieważ wtedy kształtują się mechanizmy głodu i sytości.
Jak zapobiegać nadmiernemu przyrostowi wagi?
Rodzice mogą zapobiegać nadmiernemu przyrostowi wagi w tym wieku.
Oczywiście nie chodzi o trzymanie dziecka na diecie. Podstawową regułą jest odpowiednio długie karmienie dziecka piersią oraz nie wprowadzanie zbyt wcześnie innych pokarmów. Jeżeli rodzice będą się trzymali odpowiednich zaleceń towarzystw pediatrycznych, zrobią to dla przyszłego zdrowia swojego potomstwa