Refluks żołądka
Refluks jest chorobą mówiąc wprost polegającą na cofaniu się do przełyku kwaśnej treści z żołądka. Z tego powodu choroba ta nazywa się również refluksem przełyku lub żołądka. Przyczyną danego cofania się treści jest problem ze sprawnością zwieracza dolnego przełyku.
Na refluks chorują zarówno kobiety jak i mężczyźni niezależnie od wieku. Może ona również rozwinąć się u małych dzieci jak i osób starszych. Jednak najczęściej wykrywa się ją u ludzi po czterdziestym roku życia. Co najgorsze wielu z chorych nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Niekiedy nie wskazuje ona żadnych objawów. Nieliczni mają objawy danej choroby, ale za to badania jakie są wykonywane w celu dokonania ostatecznej diagnozy mają wynik pozytywny.
Często problemy z przełykiem uznawane są przez chorych za drobny problem, który ich zdaniem nie wiąże się z żadną chorobą. Wówczas choroba ma możliwość rozwoju, gdyż nie są podejmowane żadne działania łagodzące, ani tym bardziej przeciwdziałające chorobie.
Informacje płynące z pewnych źródeł wskazują na to, iż lekarze nie radzą sobie ze zdiagnozowaniem konkretnego rodzaju danej choroby. Ciężko jest więc stwierdzić, czy jest to refluks fizjologiczny czy patologiczny. Otwarcie o chorobie tej można mówić w momencie, gdy objawy są naprawdę silne i dokuczliwe dla dotkniętej dolegliwościami osoby.
Pewna liczba cierpi na tę chorobę, jednak zdecydowana większość ma jedynie z tego tytułu dyskomfort. Nie należy więc tego mylić. Nie znaczy to jednak, że w przypadku drobnych dolegliwości można darować sobie wizytę u lekarza. Dokładnie i w miarę szybko przeprowadzone badanie może rozwiązać problem i zwalczyć wszystkie dolegliwości.
Przyczyny refluksu żołądka
Przyczyn choroby jaką jest refluks może być bardzo dużo. Jednak głównym powodem jest osłabienie napięcia dolnego zwieracza przełyku. W ten sposób choroba rozwija się, a przyczynia się do tego dodatkowo:
- sięganie po pokarmy, które obniżają ciśnienie danego zwieracza, a mogą to być tłuste i smażone potrawy, jak i czekolada czy mięta.
- inne pokarmy pozwalające rozwijać się chorobie to wszelkie owoce cytrusowe i pikantne przekąski, czyli wszystko to co podrażnia błonę śluzową w przełyku.
- to może niektórych zaskoczyć, ale nadwaga również jest jedną z przyczyn.
- papierosy i alkohol są kolejnym powodem
- dolegliwości związane z urazami klatki piersiowej
- obniżenie ciśnienia dolnego zwieracza wywołane przyjmowaniem leków, które tak właśnie działają.
Przyczyny te jak widać często towarzyszą wielu ludziom na co dzień. Dla niektórych przecież palenie czy spożywanie alkoholu, albo pikantnych potraw i przekąsek jest czymś zupełnie normalnym. Nie dziwne więc, że tak duża liczba ludzi chorych na tę chorobę nie zdaje sobie z tego sprawy. Może uwzględniając ten powód warto jednak nieco bardziej przyjrzeć się swojemu jadłospisowi, by nie przyczynić się do powstania choroby z własnej głupoty czy nieuwagi. Osoby dbające o linię i zdrową dietę zmniejszają ryzyko zachorowania na tę nieprzyjemną dolegliwość. Jednak jak już wiadomo zła dieta nie jest jedynym powodem powstania danej choroby.
Objawy refluksu żołądkowego
Refluks to dolegliwość, którą diagnozuję się w miarę szybko. Istnieje przynajmniej kilka objawów, które wskazują na tę właśnie chorobę. Problem dotyczy jak zapewne już wiadomo przełyku, a więc muszą to być dolegliwości związane właśnie z nim. Dość charakterystycznym objawem choroby jest zgaga.
To nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku. Przez to pojawia się dyskomfort, niekiedy nawet ból. Zarówno po spożyciu posiłku, jak i w czasie snu obecny jest piekący ból zamostkowy. Zgaga trwa wystarczająco długo, by zmęczyć osobę cierpiąca na daną dolegliwość. Jest szansa na to by znikła samoistnie, jednak w przypadku silniejszych dolegliwości konieczna jest interwencja polegająca na przyjęciu odpowiedniego leku.
Innym objawem równie nieprzyjemnym jest cofanie się treści żołądka, co przyczynia się do uczucia goryczy bądź kwasu w jamie ustnej. Podobnie na obecność choroby może wskazywać towarzyszący choremu problem z przełykaniem i ból w klatce piersiowej.
Kolejnym i zdecydowanie groźniejszym objawem jest ukazująca się w postaci wymiotów krew. Wówczas koniecznie chory powinien udać się i to jak najszybciej do lekarza. Co prawda niekoniecznie musi to być objaw tej choroby, ale należy to sprawdzić.
Podsumowując charakterystyczne dla danej choroby objawy to przede wszystkim zgaga, odbijanie, mdłości, problemy z przełykaniem. Nie brakuje jednak również objawów, które mogą sygnalizować obecność i rozwój innych chorób, przez co dokładna diagnoza może być dość trudna. Takimi objawami jest na przykład:
- zapalenia płuc, oskrzeli i wiele innych dolegliwości, które ujmując ogólnie są dolegliwościami ze strony układu oddechowego.
- chrypka, zmiana głosu, bądź zapalenie zatok, a chodzi tu o problemy z układem laryngologicznym,
- pieczenie w klatce piersiowej również nie musi być objawem jednoznacznym, czyli akurat tej konkretnej choroby.
Metody leczenia refluksu
Leczenie choroby refluks odbywa się pod kontrolą lekarza. Podawane choremu są specjalne leki, stosowana jest dieta, a także co często jest niewygodne, istnieje konieczność przybierania odpowiedniej pozycji, czyli ułożenia ciała. Bywają jednak sytuacje, kiedy chory musi poddać się operacji chirurgicznej.
Jest bardzo dużo leków, które stosuje się przy leczeniu danej dolegliwości. Wśród nich na pewno można znaleźć:
- Leki osłaniające tworzące specyficzną pianę, która chroni błonę śluzową przed kwaśną treścią cofającą się z żołądka.
- Leki zobojętniające, to leki które odpowiadają za niezwykle ważną czynność, a więc buforują wydzielony kwas solny.
- Prokinetyki to leki, które z kolei wpływają na motorykę żołądka.
- Leki antysekrecyjne, to one hamują wydzielanie kwasu solnego.
Lecząc chorobę refluksową stosowane są także różne terapie
Terapia lekami typu Step-uptreatment. Polega ona na całkowitej zmianie trybu życia, jednak jest prawdopodobieństwo, że to nie pomoże. Dlatego w takich sytuacjach stosuje się już inne leki.
Terapia lekami typu Step-down treatment. Rozpoczyna się ją silnymi lekami, następnie przychodzi czas na operację chirurgiczną, z kolei później stosuje się leki pro kinetyczne.
Monoterapia. W tym przypadku leczy się chorego cały czas jednym i tym samym lekiem. Niestety jednak szanse na wyleczenie są bardzo nikłe.
Podjęcie leczenia w przypadku zachorowania na tę dolegliwość jest konieczne. Nikt sam bez wizyty u specjalisty sobie nie poradzi, dlatego należy mieć to na uwadze. Lepiej poddać się leczeniu wcześniej i tym samym sobie pomóc, niż zbyt późno i zaszkodzić.
Diagnoza refluksu
Diagnoza, a więc rozpoznanie choroby najczęściej rozpoczyna się od zwyczajnego wywiadu, czyli rozmowy lekarza z pacjentem. Na jej podstawie można stwierdzić i jednocześnie wykryć tę dolegliwość. Jednak są przypadki, kiedy okazuje się to niemożliwe. W takich sytuacjach wymagane jest dokładniejsze badanie. Kiedy jest już pewność, że pacjent cierpi na tę chorobę, podejmowane są kroki w kierunku leczenia. Wówczas przychodzi czas na dietę, leki i całkowite zmiany w trybie życia.
Jednym z badań pozwalającym na dokonanie diagnozy jest gastrofiberoskopia. Polega ono na wprowadzeniu do żołądka przez jamę ustną specjalistycznego narzędzia, pozwalającego na zapoznanie się z problemem od wewnątrz. Wykonując dane badanie można stwierdzić obecność danej choroby, jak i obszar jej rozprzestrzeniania się. To również pozwoli ewentualnie wykluczyć obecność choroby. Jest ono bardzo dokładne, dlatego kiedy pacjent skarży się na pewne dolegliwości związane z przełykiem, warto je wykonać. Jednak lekarz sam stwierdzi kiedy to będzie konieczne, a kiedy nie. Pacjenci gdy się o tym dowiadują najczęściej pytają o inne rozwiązania, gdyż zwyczajnie boją się danego badania. Jednak należy wziąć tu pod uwagę swoje zdrowie, które przecież jest najważniejsze.
Dieta refluksowa czyli jak łagodzić objawy refluksu
Leczenie refluksu nie będzie skuteczne, kiedy nie zachowa się właściwej diety. W zasadzie to należy jej już przestrzegać w celach zapobiegawczych. Stworzenie nowego jadłospisu sprawi, że objawy choroby będą łagodniejsze i nie doprowadzą do powstania powikłań, które mogą być naprawdę poważne.
Należy więc do danej diety wprowadzić podstawowe produkty takie jak:
- cielęcina
- schab
- mięso królicze
- drób
- wędliny
- mleko
- warzywa
Przygotowując potrawy z danych składników można to robić gotując lub dusząc, mogą być również pieczone z tym że w folii, a jeśli chodzi o smażenie, powinno się ono odbywać bez tłuszczu. Alternatywą dla patelni w tej sytuacji może być grill.
Przygotowywanie posiłków często ściśle wiąże się z przyprawianiem. Mało kto lubi spożywać posiłek bez konkretnego smaku. W tej sytuacji również można to robić, jednak należy do tego używać świeże zioła takie jak bazylię, koper włoski, szałwię rozmaryn lub estragon. Nie są to przyprawy jakie wielu z nas, a także osób cierpiących na refluks lubi, ale by nie odczuwać silnych dolegliwości trzeba dostosować się do zaleceń lekarza.
Chorzy na refluks mogą spożywać ale bardzo niewielkie ilości ciasta biszkoptowego, bądź dla urozmaicenia drożdżowego. W tej sytuacji wskazana jest jedynie herbata ziołowa i woda mineralna lecz niegazowana.
Smakosze fast foodów cierpiących na tę dolegliwość muszą zrezygnować z danego jedzenia. Nie mogą również spożywać pikantnych potraw, ani też tłustych. Ze swojej dotychczasowej diety powinni wykluczyć czekoladę i batony, a także ciasta z wyjątkiem dwóch wspomnianych wcześniej.
Dieta osób chorych na refluks całkowicie ulega zmianom. Nie wszyscy są wstanie się przyzwyczaić do nowego jadłospisu, ale w przeciwnym razie dolegliwości te nie ustąpią, a co więcej, będzie jeszcze gorzej. Mimo iż możliwa jest terapia lekami, to bez względu na to dietę trzeba stosować.
Będąc na wizycie u lekarza na pewno ten wskaże konkretny jadłospis, a także wspomni o składnikach jakie mogą być przez chorego spożywane, a jakie nie. Nie brakuje jednak informacji na ten temat w Internecie, jak i w książkach naukowych. Dlatego czasem warto zaznajomić się z ich treścią, by zwyczajnie sobie pomóc.