U większości kobiet występują przed lub w trakcie miesiączkowania bolesne dolegliwości.
Lekkie, ciągnące bóle nie są niczym nadzwyczajnym, lecz wyrazem comiesięcznego „wydarzenia”: macica kurczy się i złuszcza błonę śluzową, przeznaczoną do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej.
Objawy
Częstą niedogodnością związaną z miesiączkowaniem jest jego nieregularność lub też objawy poprzedzające krwawienie. Z powodu tzw. zespołu napięcia przedmiesiączkowego cierpi wiele kobiet. Objawia się on wydatnym powiększeniem piersi, uczuciem napięcia wewnętrznego i bólu, przybraniem na wadze (na skutek zatrzymania wody w tkankach), bólami krzyżowymi i grzbietowymi, intensywnym bólem głowy, a także depresją psychiczną.
Prawie 50% kobiet, w tym bardzo często młode dziewczyny, skarży się na niezwykle silne bóle miesiączkowe, które mogą wręcz uniemożliwiać wykonywanie pracy zawodowej. Oprócz odstępstw od normalnego trybu życia (np. urlop) czy nadmiernego stresu ich przyczyną mogą być zapalenia, łagodne guzy macicy (mięśniaki), rozrost śluzówki macicy w jamie brzusznej (endometrioza) oraz używanie spirali. Często jednak nie da się stwierdzić żadnej z tych przyczyn. Przypuszcza się, że podczas miesiączkowania wydzielane są substancje wzmagające odczuwanie bólu wywołanego skurczami macicy.
Jak postępować w przypadku bolesnego miesiączkowania
Już samo pogodzenie się z takim stanem rzeczy przynosi nieraz ulgę: spróbujmy zaakceptować menstruację i przygotujmy się na nią psychicznie. Jeżeli bóle towarzyszą nam za każdym razem, wkalkulujmy w rytm naszego dnia przerwy na relaks i odpoczynek, a zauważymy, że nie odczuwamy ich tak dotkliwie. Spróbujmy w tych dniach „żyć zdrowo”, zrezygnujmy z palenia. Przebywanie na świeżym powietrzu i lekki wysiłek sportowy już w dniach poprzedzających miesiączkowanie pozwolą nam łatwiej się z nim uporać. W czasie miesiączki unikajmy zbyt obcisłej odzieży, która uciska jamę brzuszną, a tym samym powoduje nasilenie bólu. Przestrzeganie zasad dietetyki pozwala czasem osiągnąć długotrwałą poprawę. Zażywanie dodatkowo odpowiednich substancji odżywczych może ograniczyć produkcję substancji wzmagających odczuwanie bólu, co złagodzi dolegliwości.
Kiedy należy udać się do lekarza
Wizyta u lekarza zalecana jest wówczas, gdy dolegliwości występują regularnie z intensywnością, która uniemożliwia normalne codzienne funkcjonowanie i pracę zawodową oraz jeżeli regularność cyklu miesiączkowego zostanie zachwiana. Możliwe jest wtedy zastosowanie leczenia hormonalnego. Stosowanie pigułki antykoncepcyjnej doprowadziło u wielu kobiet do przywrócenia równowagi hormonalnej. Gdy dolegliwości są skutkiem nadmiernego obciążenia psychicznego, zalecana jest psychoterapia.